Justyna Gabrysiak-Kula

Spis treści:

Artykuł | Pozostałe artykuły

Zatkany nos u dzieci – co na zapchany? Domowe sposoby

Spis treści:

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Zatkany nos u dzieci – szczególnie tych najmłodszych może utrudniać swobodne oddychanie. Jak go udrożnić?

Zatkany nos u dziecka

Katar i często towarzyszący mu zatkany nos jest uciążliwą dolegliwością dla wszystkich – dzieci i dorosłych. Utrudnia swobodne oddychanie, co jest szczególnie dokuczliwe przy jedzeniu, mówieniu i w czasie snu. Osoba dorosła jednak w łatwy sposób rozpoznaje ten stan, tymczasem u najmłodszych niekiedy niełatwo go od razu zauważyć.

Czym objawia się zatkany nos u dziecka? Często przy katarze widoczna jest płynąca z nosa wydzielina, zdarza się jednak, że nie wypływa ona na zewnątrz (kiedy np. jest zbyt gęsta), ale gromadzi się wewnątrz, zatykając przewody nosowe.

Wówczas symptomami są:

  • u dzieci, które już mówią – zmieniony głos, staje się on charakterystyczny, nosowy,
  • oddychanie ustami,
  • trudności podczas jedzenia,
  • u najmłodszych – płaczliwość, rozdrażnienie, ogólne pogorszenie samopoczucia.

Dzieci w wieku przedszkolnym niekiedy same już zgłaszają rodzicom problem zatkanego nosa. Ponadto dla kilkulatków dolegliwość ta nie jest groźna, choć warto ją zwalczać, ponieważ w przeciwnym razie może przeistoczyć się w poważniejszą infekcję.

Najgroźniejszy jest zatkany nos u niemowlaka, który nie potrafi jeszcze zasygnalizować problemu, a całkowicie zablokowane przewody nosowe mogą doprowadzić u niego do poważnych trudności z oddychaniem, szczególnie podczas snu. Obserwowanie drożności dróg oddechowych u niemowląt jest więc ważnym zadaniem dla rodziców, a w przypadku jakichkolwiek powinni oni niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Katar niestety często występuje u najmłodszych pacjentów. Dzieje się tak, ponieważ ich odporność swoista (inaczej nabyta) dopiero zaczyna się kształtować, a nierozwinięty jeszcze do końca układ immunologiczny słabo radzi sobie z bakteriami i wirusami.

 

 

Jak odetkać nos?

Kiedy dziecko ma zatkany nos, jego samopoczucie przeważnie się pogarsza. Konsekwencją często jest ból głowy i uczucie ogólnego rozbicia. To jednak nie wszystko – zapchany nos, którego nie można skutecznie oczyścić powoduje, że wydzielina – zamiast być wydalana na zewnątrz – spływa w stronę dróg oddechowych i może wywołać ich infekcję.

Jakie są zatem skuteczne sposoby na zatkany nos u dziecka? Przede wszystkim trzeba pozbyć się możliwie jak największej ilości zalegającej wydzieliny. U dzieci, które jeszcze nie potrafią samodzielnie go oczyszczać, można zastosować:

  • aspirator ustny lub elektryczny – jest to specjalne urządzenie do wyciągania wydzieliny z nosa niemowląt i noworodków,
  • gruszkę – usuwającą wydzielinę z wykorzystaniem podciśnienia ( jednak stosowanie gruszki musi być bardzo ostrożne, aby przypadkowo nie spowodować przesunięcia wydzieliny głębiej zamiast ją ewakuować z nosa)

Co na zatkany nos u dziecka, kiedy wydzielina jest gęsta i jej wyciąganie nastręcza trudności? Przede wszystkim – nie wolno robić niczego na siłę, bo można doprowadzić do powikłań. Kiedy wydzielina zalega w przewodach nosowych, należy spróbować ją rozrzedzić i obkurczyć śluzówkę.

Podstawą postępowania jest płukanie nosa roztworem wody morskiej kilka razy dziennie w celu jej rozrzedzenia oraz podawanie przez kilka dni kropli do nosa powodujących obkurczenie śluzówki nosa.

Jednym ze skutecznych sposobów są plastry na zatkany nos. Jak się je stosuje? Są one bardzo wygodne w użyciu – wystarczy usunąć z plastra warstwę ochronną i przykleić go bezpośrednio do ubrania na wysokości klatki piersiowej.

Plaster nasączony jest olejkami eterycznymi, które – uwalniając się – udrożniają nos i tym samym:

  • ułatwiają swobodne oddychanie,
  • niwelują dyskomfort związany z niedrożnością i utrudnionym oddychaniem.

Dobrej jakości plastry na zatkany nos dla dzieci spełniają swoją funkcję nawet przez kilka godzin, dzięki czemu świetnie nadają się do stosowania na noc. Plaster przyklejony do piżamki uwalnia olejki nawet przez całą noc, wspomagając spokojny sen maluszka.

Domowe sposoby na zatkany nos

Na zatkany nos w nocy lub w ciągu dnia warto zastosować domowe, naturalne metody. Sposobem, którego niektórzy świadomie unikają, jest spacer. Wielu rodziców, kiedy tylko zauważy u dziecka objawy nieżytu nosa, boi się wychodzenia z domu. Tymczasem, jeśli nie występują inne objawy, takie jak kaszel czy gorączka, a maluch ogólnie czuje się dobrze, spacer może bardzo skutecznie obkurczyć błonę śluzową i tym samym udrożnić nos, a także zniwelować ilość drobnoustrojów w jamie nosowej.

Domowy sposób na zatkany nos, dający podobne efekty, co spacer, to wietrzenie pomieszczeń. Kiedy dziecko ma katar, wcale nie trzeba zamykać w domu wszystkich okien, przeciwnie – odpowiednia wentylacja jest zbawienna, jeśli chodzi o udrożnianie nosa i ułatwianie swobodnego oddychania. Ponadto, pomaga pozbyć się z domu chorobotwórczych drobnoustrojów, odpowiedzialnych za powstanie nieżytu.

Jak jeszcze można pozbyć się uczucia zatkanego nosa? Oprócz świeżego powietrza, udrażniająco działają:

  • inhalacje – świetnie sprawdzą się te wykonane przy pomocy nebulizatora, z zastosowaniem soli fizjologicznej (u najmłodszych dzieci można wykonywać je, zbliżając mgiełkę do ust i nosa, nie ma konieczności zakładania maluchowi maski),
  • sól morska – w formie kropli lub sprayu do nosa, rozrzedza wydzielinę i ułatwia pozbywanie się jej, a ponadto jest bezpieczna i nie wywołuje efektów ubocznych.

Podczas kataru należy także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, bez którego rozrzedzenie zalegającej wydzieliny jest bardzo trudne. Starsze dzieci należy wówczas regularnie poić, natomiast noworodki i niemowlęta – częściej przystawiać do piersi.

Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska

Bibliografia:

  • J. Marwicka, K. Niemyska, S. Podraza, Terapeutyczne właściwości aromaterapii, w: Kosmetologia estetyczna, 6 / 2015 / vol. 4 http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-1.pdf [08.12.2021]

Tagi:

Czytaj także

Poznaj produkty
Ibufen®