Justyna Gabrysiak-Kula

Spis treści:

Artykuł | Pozostałe artykuły

Dziecko nie chce pić syropu – co robić?

Spis treści:

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Kiedy dziecko nie chce pić syropu, a nie potrafi jeszcze połykać tabletek, ograniczone są możliwości niwelowania różnych poważnych i przykrych objawów. Jak walczyć z gorączką, bólem czy kaszlem, , kiedy maluch odmawia połykania wszelkich substancji w formie syropu? Istnieją pewne metody zwiększające szanse na skuteczne podanie leków.

Dlaczego dzieci nie chcą pić syropu?

Wielu rodziców zna sytuację, w której dziecko gorączkuje, kaszle czy też skarży się na ból, ale zaciska usta na widok łyżeczki z syropem. Dlaczego tak się dzieje? Dorosłemu trudno zrozumieć upór malucha, zważywszy na fakt, że współczesne farmaceutyki dla dzieci produkowane są z dbałością o przyjazną formę – mają atrakcyjne smaki, kolorowe opakowania itd. Odpowiedzialna za to jest przede różnica w odbieraniu smaków pomiędzy dziećmi, a osobami dorosłymi. Dziecko wypluwa syrop, ponieważ smakuje on dla niego inaczej niż dla rodzica.

Dzieci mają inaczej ukształtowany zmysł smaku. Noworodek, przychodząc na świat ma aż 10 tysięcy kubków smakowych, która to liczba stopniowo spada do 2 tysięcy do około 20 roku życia. Receptory smaku u najmłodszych są ponadto zlokalizowane nie tylko w jamie ustnej, jak u dorosłego, ale również dookoła ust. To z kolei wyjaśnia dlaczego dziecko, gdy nie chce pić syropu, nie tylko wypluwa go z buzi, ale też od razu próbuje go zetrzeć rękami z ust i brody.

Niemowlęta najlepiej tolerują smak słodki, ponieważ w sposób naturalny kojarzy im się on z bezpieczeństwem i przyjemnością, a ponadto dodaje energii. Słony i kwaśny z początku są dla nich neutralne, a w kolejnych miesiącach życia – odbierane coraz bardziej pozytywnie. Najdłużej nieakceptowany przez maluchy jest smak gorzki, co ma podłoże wrodzone i również jest naturalne.

Przykładem gorzkiego leku, którego dzieci nie chcą przyjmować w postaci syropu jest ibuprofen i paracetamol. Środki te skutecznie zbijają gorączkę, ale niestety są gorzkie i wypluwane przez najmłodszych. Do negatywnych wrażeń smakowych dochodzi złe samopoczucie dziecka – płaczliwość i rozdrażnienie spowodowane przykrymi dolegliwościami – co oczywiście potęguje niechęć do przyjmowania syropów. Jak sobie z tym radzić?

 

 

Jak podać dziecku syrop, żeby nie wypluło?

Czy istnieją sposoby, by przekonać malucha do połknięcia leku? Co zrobić, gdy dziecko nie chce wypić syropu? Przede wszystkim nie należy podawać dziecku niczego na siłę. Takie zachowanie może skutkować „terapią” awersyjną. Wlewanie syropu do gardła, podawanie go na leżąco to najgorsza praktyka.

Jak zatem podać niemowlakowi lub dziecku rocznemu syrop, gdy nie chce go pić? I jak zrobić to jednocześnie bezpiecznie i skutecznie – tak, żeby dziecko go nie wypluło? Zazwyczaj kluczem do sukcesu jest cierpliwość i wyrozumiałość (nie tylko dla dziecka, ale również dla siebie). Pomocne triki to:

  • Odwrócenie uwagi. Warto zaczekać na moment, w którym dziecko jest stosunkowo spokojne i spróbować skupić jego uwagę na jakiejś przyjemnej aktywności. Dla niemowlaków takim „rozpraszaczem” może być grzechotka, karuzela muzyczna czy mata sensoryczna. Dla dziecka starszego – telewizja, ulubiona gra. Gdy dziecko jest odprężone i pochłonięte czymś, co sprawia mu przyjemność, szansa na skuteczne podanie leku znacznie wzrasta.
  • Zmieszanie leku z jedzeniem. Jest to dobra metoda, pomagająca na zniwelowanie uczucia goryczy, należy jednak pamiętać, że nie wszystkie leki można mieszać z pokarmem. Niektóre substancje tracą w ten sposób swą skuteczność lub wręcz mogą zaszkodzić. Przed mieszaniem środków farmaceutycznych z jedzeniem należy upewnić się, że można to zrobić bez żadnych negatywnych dla dziecka konsekwencji (czytając ulotkę, radząc się farmaceuty, a najlepiej – konsultując z lekarzem). Unikać trzeba zwłaszcza produktów mlecznych.
  • Podanie słodkiej przekąski po połknięciu syropu. Ta metoda zwykle skuteczniejsza jest u dzieci starszych, które jedzą już i lubią słodycze. Przed zastosowaniem tego sposobu należy jednak dowiedzieć się, czy jedzenie bezpośrednio po połknięciu danego leku nie wpływa na jego skuteczność. Szczególną ostrożność należy również zachować przy antybiotykoterapii. Dziecko przyjmujące antybiotyk powinno na ten czas ograniczyć, a najlepiej w ogóle wyeliminować z diety słodycze, ponieważ sprzyjają one namnażaniu w przewodzie pokarmowym szkodliwych drobnoustrojów. Przy zaburzeniach równowagi mikrobiotycznej spowodowanej lekami przeciwbakteryjnymi jest to groźne dla zdrowia i zwiększa ryzyko infekcji układu pokarmowego.
  • Metoda nagradzania. Nagrodą mogą być nie tylko słodycze, ale np. ulubiona gra czy zabawa. Obiecanie nagrody za wypicie syropu sprawdza się jednak wyłącznie u dzieci starszych. U niemowląt lepsze będzie odwrócenie uwagi.

Dziecko nie chce pić syropu i wypluwa? Jakie leki wybrać?

Producenci leków dla dzieci dbają o to, by miały one przyjazną formę. Nie zawsze jednak ładne opakowanie i słodkie dodatki są w stanie „zrekompensować” maluchowi gorycz substancji leczniczej. Jak podać dziecku syrop, gdy nie chce go pić? Przede wszystkim można metodą prób i błędów wybrać preparat, który najbardziej mu smakuje. Wybór jest duży. Syropy mają różne (zwykle owocowe) smaki – truskawkowy, malinowy, pomarańczowy, morelowy (co nie oznacza, że są mocno dosładzane). Gdy trafi się na taki, który stosunkowo dobrze jest tolerowany, warto go zapamiętać i kupić również następnym razem.

W aptekach dostępne są leki, które zawierają różne dodatki słodzące, aby maskować gorycz wywoływaną przez obecność substancji leczniczej. Jednak by skutecznie zneutralizować gorzki smak, nie wystarczy zamaskować go takimi dodatkami. Konieczne są zaawansowane rozwiązania technologiczne w procesie produkcji, które zapewnić mogą tylko najlepsze firmy farmaceutyczne.

Warto zatem poszukać informacji na stronie producenta leku lub zapytać farmaceutę, aby wybrać ten najbardziej przyjazny dla Twojego dziecka.

Istotną kwestią jest też sposób podawania syropu. Produkty dostępne w aptekach mają różne dozowniki – strzykawki, kroplomierze, łyżeczki z podziałką. Warto również wybrać taki, który dziecko w jakiś sposób zainteresuje lub będzie dla niego najwygodniejszy. Częstym problemem jest wypluwanie przez dziecko części podanego syropu. Rodzice zastanawiają się wówczas, czy powinni podać dawkę dodatkową. Kiedy ilość wyplutego preparatu jest duża, ten połknięty rzeczywiście może okazać się nieskuteczny.

Dawkę można też rozbijać na mniejsze porcje, podawane jedna po drugiej, jeśli dziecku łatwiej przełyka się mniejsze ilości. Znacznie ułatwia to dozownik w formie doustnej strzykawki, dodawany do wielu preparatów płynnych. Dodatkowo strzykawka ułatwia bezpieczne podanie syropu głęboko do jamy ustnej, z pominięciem miejsc zaopatrzonych w kubki smakowe.

Autoryzacja medyczna: lekarz rodzinny Marta Falcman-Sobczak

Bibliografia:

  • M. Muśko, M. Sznitowska, Postacie leków pediatrycznych. Część I. Wymagania i podstawowe problemy – dawkowanie, połykanie, smak, w: Farmakologia Polska, Tom 66, nr 3, 2010
  • E. Ehmke vel Emczyńska-Seliga, Kształtowanie preferencji smakowych dzieci jako praktyka prozdrowotna, źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/ksztaltowanie-preferencji-smakowych-dzieci-jako-praktyka-prozdrowotna/ [09.04.2024]
  • A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna, kości, stawy i więzadła, mięśnie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006,
  • B. Lindemann, Y. Ogiwara, Y. Ninomiya (red.), The Discovery of Umami, w: Chemical Senses, 27 (9), 2002, s. 843–844
  • E. Toporowska-Kowalska, M. Funkowicz, Kształtowanie preferencji smakowych we wczesnym okresie życia, STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2015, T. 12, 689-697
  • Syofyan S. et al., Children’s Perception and Belief about Medicines: Effectiveness and Its Autonomy, w: Macedonian Journal of Medical Sciences, 2019 Aug 15; 7(15): 2556-2562
  • Chpl: Ibuprofen

Tagi:

Czytaj także

Poznaj produkty
Ibufen®