Justyna Gabrysiak-Kula

Spis treści:

Artykuł | Pozostałe artykuły

Pediatra – czym się zajmuje i jak wygląda wizyta?

Spis treści:

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Pediatra to lekarz zajmujący się chorobami u najmłodszych pacjentów – dzieci od urodzenia do osiemnastego roku życia. Czym charakteryzuje się specjalizacja pediatry? Jak przebiega wizyta?

Czym się zajmuje pediatra?

Powszechnie wiadomo, że lekarz pediatra zajmuje się zdrowiem dzieci. Organizmy małych pacjentów różnią się od organizmów osób dorosłych, dlatego też potrzebują kogoś, kto specjalizuje się w ich leczeniu.

Dzieci chorują inaczej niż dorośli – te same choroby przechodzą w odmienny sposób, doświadczając zupełnie innych objawów. Różne jest także ich leczenie – nie wszystkie leki można stosować u dzieci, a te, które można, trzeba w szczególny sposób dawkować.

Lekarza chorób dzieci – najczęściej odwiedza się po zaobserwowaniu objawów infekcji dróg oddechowych.

Do wizyty skłaniają głównie:

Jednak symptomy przeziębienia i grypy to nie jedyne przypadki, z którymi warto udać się do pediatry. Kim jest pediatra i z czym jeszcze należy się do niego udać? To lekarz zajmujący się nie tylko chorobami dzieci, ale też opieką nad dziećmi zdrowymi oraz analizą rozwoju. Na konsultację z nim należy zdecydować się np. po zaobserwowaniu:

  • bólu mięśni, stawów lub kości (zaistniałych np. na skutek urazów mechanicznych)
  • bólu głowy,
  • bólu uszu,
  • zmian skórnych (zaczerwienienia, podrażnień, wysypki),
  • pogorszenia ogólnego samopoczucia,
  • ból brzucha,
  • zahamowania wzrastania czy spadku lub przyrostu masy ciała,
  • braku apetytu i innych.

Dodatkowo warto udać się do niego na szczepienie dziecka, regularną ocenę rozwoju oraz po kwalifikację do uprawiania sportu. Od wizyty u pediatry można zacząć po zaobserwowaniu wszelkich niepokojących objawów u dziecka w każdym wieku. Przy niektórych dolegliwościach lekarz ten pomoże sam, wdrażając odpowiednie postępowania, w innych przypadkach – skieruje do właściwego specjalisty lub zleci wykonanie szczegółowych badań. Co ważne, jeśli nie jest możliwa wizyta u pediatry można udać się do lekarza rodzinnego z POZ.

 

 

Pierwsza wizyta u pediatry

Pediatra zajmuje się dziećmi właściwie od ich narodzin. Kiedy pierwsza wizyta u pediatry powinna się więc odbyć, jeśli dziecko urodziło się zdrowe i nie występują u niego żadne niepokojące objawy? Taka pierwsza wizyta u pediatry nazywana jest wizytą patronażową i powinna się odbyć do czwartego tygodnia życia.

Jest to tak zwana wizyta patronażowa, podczas której lekarz ocenia:

  • rozwój maluszka (przede wszystkim ruchowy i neurologiczny),
  • jego proces adaptacji do życia pozałonowego,
  • kolor skóry (pod kątem żółtaczki fizjologicznej),
  • ciemię,
  • długość ciała oraz wagę,
  • stawy biodrowe.

Podczas wizyty tej lekarz daje skierowanie na USG stawów biodrowych, pod kątem ich dysplazji. Udziela również porad dotyczących karmienia i pielęgnacji oraz informuje o nadchodzących szczepieniach.

Pierwsza wizyta u pediatry może odbyć się nawet przed wizytą patronażową, jeśli rodzice zauważą u dziecka jakiekolwiek niepokojące symptomy (np. kaszel, podwyższona temperatura ciała, zmiany skórne i inne). Konsultacja ma miejsce w gabinecie w przychodni lub w domu, w zależności od samopoczucia dziecka i zaleceń samego lekarza.

Wizyty domowe pediatry

Wielu rodziców, szczególnie pacjentów najmłodszych – noworodków i niemowląt – pyta o wizyty domowe lekarza pediatry. W jakich sytuacjach można z nich skorzystać?

Wizyty w domu są jak najbardziej możliwe, konsultacja w przychodni jest niemożliwa lub niesie za sobą ryzyko dla małego pacjenta. Pediatra przyjeżdża do domu na przykład w sytuacji, gdy dziecko ma wysoką gorączkę lub gdy jest noworodkiem, a do przychodni zgłasza się dużo dzieci z infekcjami.

Nie zawsze też warto zamawiać wizytę domową pediatry. Jeśli dziecko czuje się na tyle dobrze, że może się przemieszczać, niekiedy lepiej jest przyjechać z nim do przychodni, gdzie można np. wykonać od razu niektóre badania, niemożliwe do przeprowadzenia w warunkach domowych.

Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska

Bibliografia:

  • Jak może ci pomóc lekarz podstawowej opieki zdrowotnej?, Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, https://pacjent.gov.pl/system-opieki-zdrowotnej/co-moze-ci-zaoferowac-lekarz [5.11.2021]
  • Kto może korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej? Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, https://pacjent.gov.pl/artykul/kto-moze-korzystac-z-bezplatnej-opieki-zdrowotnej [5.11.2021]
  • Jakie są kompetencje położnej POZ?, pacjent.gov.pl

Tagi:

Czytaj także

Poznaj produkty
Ibufen®